Otékání nohou při delším cestování

Pokud se chystáte na cestu, je dobré vědět, jak na tento problém. Otékání nohou a kotníků není nic příjemného a dokáže vám výlet nebo dovolenou značně znepříjemnit.
vytažené kalhoty
Co otoky způsobuje?
Tento problém je dost častý, protože dlouhodobé strnulé sezení se svěšenými končetinami, často v teple a omezeném prostoru, způsobuje nedostatečné prokrvení žil dolních končetin. Tělo nedokáže dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět k srdci a část krve se proto hromadí v dolních končetinách. Dostatečné proudění krve se také zhoršuje právě tím, že v této poloze jsou ohnutá kolena a tím se stlačují velké žíly. K tomu dochází často i u sedavého zaměstnání.
Rizika a komplikace

Pokud jste kuřák, máte nadváhu nebo v rodinné anamnéze žilní onemocnění, je zvýšené riziko zdravotních komplikací. Také lidé s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, po prodělaných náročných operacích, kteří trpí srdeční nedostatečností nebo těhotné ženy trpí touto komplikací. Příčiny mohou být i jiné, závažnější, u některých po delší době může dojít i k onemocnění, kterým trpí dnes většina populace, to je chronická žilní nedostatečnost neboli křečové žíly.

zvětšené srdce

Prevence

Na delší cestu byste si měli obléknout volné, vzdušné oblečení nejlépe z přírodních materiálů, nikde by vás nemělo nic škrtit, to se týká i pohodlné obuvi, zkuste se třeba cestou přezout do něčeho pohodlnějšího. Jinak využijte každé chvilky a zkuste se alespoň, dle možností, protáhnout nebo projít. Vsedě pravidelně cvičte nohama, opakovaně je ohýbejte a rovnejte v kolenou, kružte kotníky a skrčujte prsty. Dodržujte pitný režim, příjem tekutin pomůže snížit hustotu krve a tím i sklon k jejímu srážení. Vyhněte se kávě a tvrdému alkoholu. Pokud vaše problémy přetrvávají, poraďte se s vaším lékařem třeba o možnosti použití kompresivních punčoch, nebo některých léků snižujících sklon ke srážení krve. Pamatujte na to, že může jít i o závažnější onemocnění.

Oteklé nohy v sandálech nejsou pro nikoho v létě nic příjemného, pokuste se řídit těmito radami a můžete zažít i příjemné cestování do některých oblíbených destinací třeba autobusem, .

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek